Napenergia Plusz Program 2024
Új Lakossági napelem pályázat indul!

A pályázathoz illeszkedő kínálatunkból:

Kollégáink segítenek kiválasztani az Ön számára megfelelő napelem rendszert!

Szaldó és bruttó elszámolás

100% önerő és szaldó elszámolás vagy 50 % támogatás és bruttó elszámolás?
Ahhoz hogy megértsük az elszámolás két lehetséges alakulását, tekintsük át a részleteket!

Szaldó elszámolás

A napelemes rendszer csak nappal, a napsütéses órák számától függően termel energiát.
Ebből adódóan jelentős mennyiségi eltérések tapasztalhatók a nyári és téli hónapról között, de akár egyik napról a másikra is változhat a megtermelt energiamennyiség.

Azonban nemcsak napközben és nyáron fogyasztunk áramot, hanem éjszaka és a téli, borúsabb hónapokban is. Többlettermelésünket az év folyamán betápláljuk az áramszolgáltató hálózatába, melyet az áramszolgáltató hasznosít. Ugyanakkor, ha nekünk van szükségünk áramra azokon a napokon, amikor napelemes rendszerünk kevesebbet termel, mi veszünk áramot a szolgáltatótól.

A szaldós rendszerben az éves időszakra vonatkozóan az  általunk megtermelt villamos energia és az áramszolgáltatótól vásárolt áram ugyanazon az áron kerül elszámolásra.

Ez a szaldó elszámolás az Európai Uniós szabályozással összhangban 2023. december 31-ig érhető el, viszont aki eddig az időpontig csatlakozik, a kedvezményezettek körében marad, rendszere működőképességének végéig.

 

Bruttó elszámolás

A bruttó elszámolás alkalmazásakor, az adott évben felhasznált és megtermelt energia nem kilowattórában, hanem forintban kerül elszámolásra. A megtermelt és igénybe vett energia egységnyi ára ebben az esetben nem lesz azonos.

Ez azt jelenti, hogy amennyiben rendszerünk éppen nem termel, de a háztartásunk fogyaszt, kb. 37 Ft körüli áron kapjuk az áramot. Viszont, ha a napelem energiát termel, de mi nem használjuk fel azt, a jelenlegi villamos energia díjon számolva kb. 14 Ft-ért számolódig el.

A tarifakülönbség a fogyasztással arányos rendszerhasználati díjból adódik.

1 kWh áram árának alapvető összetevői:

  • áram ára
  • rendszerhasználati díj
  • 27% ÁFA

A vissza nem térítendő támogatásban részesülő projektek 2023. december 31 után már nem a jelenleg hatályos szaldóelszámolás, hanem a bruttó elszámolás szabályai között valósulhatnak meg!

Túltermelés vagy alultermelés szaldós rendszer esetén

A jelenlegi, szaldós elszámolásban az áram ára minden esetben nagyjából 38 Ft.

Tehát ennyiért vásárolhatjuk meg az áramszolgáltatótól, amennyiben kevesebbet termelt a rendszerünk és ugyanezen az áron adjuk az áramszolgáltatónak az általunk megtermelt és visszatáplált többletáramot. Ez az éves elszámolásnál kerül számlázásra.

Túltermelés vagy alultermelés bruttó elszámolás esetén

Lássunk egy konkrét példát:

  • Egy család éves fogyasztása 6250 kWh, mely 237000 Ft-os villanyszámlát jelent.
  • Egy 5 kW-os napelemes rendszer telepítésével pontosan ezt a mennyiséget megtermelik.


Amennyiben a család nem fogyasztja el az adott évben megtermelt energiát, tehát túltermelés keletkezik akkor a szolgáltatónak visszatáplált áram nem 38 Ft / kWh áron kerül elszámolásra, hanem körülbelül 15 Ft-ért.
Ez tehát 500 kWh túltermelés esetén 500*15 Ft, azaz 7500 Ft visszaigényelhető összeget jelent.

Ha az adott évben ez a család többet fogyaszt, a példánál maradva 500 kWh-val, akkor a kiszámlázott összeg 38 Ft / kWh lesz számolva.
Ebben az esetben 19000 Ft az éves elszámolásnál kiszámlázott összeg, melyet be kell fizetnünk.

Mit javaslunk?

Azoknak, akik önerőből finanszírozni tudják a napelemes rendszert, nem jogosultak családi lakásfelújítási támogatásra, elektromos fűtést használnak és napközben keveset tartózkodnak otthon, javasoljuk a mielőbbi rendszerkiépítést, így szaldós elszámolásban maradnak.

Fontosnak tartjuk, hogy ebben az esetben gondolja végig, hosszú távon mekkora rendszer szükséges háztartása áramellátásához, beleértve az esetleges energiaigény növekedést is. Egy nagyobb inverter beszerelésével később szerződésmódosítás nélkül tudja bővíteni napelemes rendszerét, igénye szerint.

A bruttó elszámolás pedig azok számára lehet kedvező, akik:

  • jogosultak a családi otthonfelújítási támogatásra
  • sokat tartózkodnak otthon napközben
  • klímát is üzemeltetnek
  • a jövőben akkumulátorral kívánják kiegészíteni rendszerüket

hibrid inverterek

Hibrid inverter alkalmazásával számos előnyre tehetünk szert.

A hibrid inverter lényege, hogy szünetmentes, az aktuális többlettermelés eltárolható egy akkumulátorba, így az később is felhasználható. Amennyiben az akkumulátor teljesen feltöltődött, a többlettermelés ezek után az elektromos hálózatba kerül visszatáplálásra.

A hibrid rendszer segítségével folyamatos áramellátást biztosíthatunk háztartásunknak akár este, vagy borús időben, áramszünet vagy áramingadozás esetén is.

A hibrid napelemes rendszer esetében üzembehelyezéskor fel kell hívni a szolgáltató figyelmét arra, hogy hagyományostól eltérő rendszerről van szó.