Napenergia Plusz Program 2024
Új Lakossági napelem pályázat indul!

A pályázathoz illeszkedő kínálatunkból:

Kollégáink segítenek kiválasztani az Ön számára megfelelő napelem rendszert!

Napelemes rendszerek

A megújuló energiaforrásokra való törekvés a napenergia felhasználásának ugrásszerű növekedéséhez vezetett. Csak az elmúlt évtizedben a napenergia-ipar csaknem 50%-kal nőtt, amit a különböző állami támogatások, például a napenergia-beruházási kedvezmény, valamint a tiszta energia iránti erős kereskedelmi és ipari kereslet támogatott.

A napenergia-ágazat további növekedésével érdemes tanulmányozni a napenergia-ipar gerincét: a napelemeket.

Ez az útmutató bemutatja a piacon ma kapható különböző napelemtípusokat, azok erősségeit és gyengeségeit, valamint azt, hogy melyik a legalkalmasabb az adott felhasználási esetekre.

 

Mi az a napelem?

A napelemek a napenergiát gyűjtik a napból és alakítják át villamos energiává.

A tipikus napelem egyedi napelemekből áll, amelyek mindegyike szilícium-, bór- és foszforrétegekből áll. A bórréteg biztosítja a pozitív töltést, a foszforréteg a negatív töltést, a szilíciumszelet pedig félvezetőként működik.

Amikor a nap fotonjai a panel felületére érnek, a szilícium „szendvicsből” elektronokat ütnek ki a napelemek által létrehozott elektromos mezőbe. Ez irányított áramot eredményez, amelyet aztán hasznosítható energiává hasznosítanak.

Az egész folyamatot fotovoltaikus hatásnak nevezik, ezért a napelemeket fotovoltaikus paneleknek vagy PV paneleknek is nevezik. Egy tipikus napelempanel 60, 72 vagy 90 egyedi napelemet tartalmaz.

A napelemek 4 fő típusa

A piacon ma 4 fő napelemtípus érhető el: monokristályos, polikristályos, PERC és vékonyrétegű panelek.

Monokristályos napelemek

Más néven egykristályos panelek, amelyek egyetlen tiszta szilíciumkristályból készülnek, amelyet több ostyára vágnak. Mivel tiszta szilíciumból készülnek, sötétfekete színükről könnyen felismerhetők. A tiszta szilícium használata teszi az egykristályos paneleket a három napelemtípus közül a leghelytakarékosabbá és leghosszabb élettartamúvá.

Ennek azonban ára van: egy monokristályos cella előállításához rengeteg szilíciumot veszítünk el, ami néha az 50%-ot is meghaladja. Ez magas árat eredményez.

Polikristályos napelemek

Ahogy a név is jelzi, ezek nem egy, hanem több szilíciumkristályból készülnek. A szilíciumdarabkákat megolvasztják és egy négyzet alakú formába öntik. Ez teszi a polikristályos cellákat sokkal megfizethetőbbé, mivel alig keletkezik hulladék, és ez adja a jellegzetes négyzet alakot.

Ez azonban az energiaátalakítás és a helytakarékosság szempontjából is kevésbé hatékonnyá teszi őket, mivel szilíciumtisztaságuk és felépítésük alacsonyabb, mint a monokristályos paneleké. Hőtűrésük is alacsonyabb, ami azt jelenti, hogy magas hőmérsékletű környezetben kevésbé hatékonyak.

Vékonyrétegű napelemek

A vékonyrétegű panelek jellemzője, hogy nagyon finom rétegekből állnak, amelyek elég vékonyak ahhoz, hogy rugalmasak legyenek.

Az egyes panelek nem igényelnek kerethátteret, így könnyebbek és könnyebben telepíthetők. A 60, 72 és 96 cellás szabványos méretben kapható kristályos szilíciumpanelekkel ellentétben a vékonyréteg-panelek különböző méretekben készülhetnek az egyedi igényeknek megfelelően.

Ezek azonban kevésbé hatékonyak, mint a tipikus szilícium napelemek.

PERC
panelek

A PERC napelemek a hagyományos monokristályos cellák továbbfejlesztése. Ez a viszonylag új technológia a cella hátsó felületén egy passziváló réteget helyez el, amely többféleképpen növeli a hatékonyságot.

A PERC-panelek nagyobb napenergia-gyűjtést tesznek lehetővé kisebb alapterület mellett, ami ideális a korlátozott helyekre. A hagyományos panelekhez képest csak valamivel drágább a gyártásuk a szükséges többletanyagok miatt, de ugyanazzal a berendezéssel gyárthatók, és hatékonyságuk miatt alacsonyabb átlagos wattonkénti költséget eredményezhetnek.

Napelem típusok
hatékonyság szerint

  • A paneltípusok közül a kristályos napelemek rendelkeznek a legnagyobb hatásfokkal
  • A monokristályos panelek hatásfoka meghaladja a 20%-ot
  • A PERC panelek a passziváló rétegnek  köszönhetően további 5%-os hatékonyságot adnak hozzá
  • A polikristályos panelek 15-17% között mozognak
  • Ezzel szemben a vékonyrétegű panelek általában 2-3%-kal alacsonyabb hatásfokúak, mint a kristályos szilícium


Átlagosan

  • A CIGS panelek hatásfoka 13-15% között mozog
  • A CdTe 9-11% között mozog
  • Az a-Si a legalacsonyabb, 6-8%-os hatásfokkal rendelkezik


Paneltípus hatékonyság

  • Polikristályos 15-17%
  • Monokristályos 20% és felette
  • PERC Legmagasabb (5%-kal több, mint a monokristályos)

Napelemtípusok
teljesítmény szerint

A monokristályos cellák rendelkeznek a legnagyobb teljesítménykapacitással, köszönhetően az egykristályos felépítésüknek, amely nagyobb teljesítményt tesz lehetővé egy kisebb csomagban. A legtöbb monokristályos panel akár 300 watt teljesítménykapacitást is képes létrehozni.

A napenergia-technológia legújabb fejlődése lehetővé tette, hogy a polikristályos panelek áthidalják ezt a szakadékot. Egy szabványos 60 cellás polikristályos panel ma már 240-300 watt közötti teljesítményre képes. A monokristályos panelek azonban még mindig felülmúlják a polikristályosokat az egy cellára jutó teljesítménykapacitás tekintetében.

Mivel a vékonyréteg-panelek nem egységes méretűek, nincs szabványos mérőszám a teljesítménykapacitásra, és az egyik vékonyréteg-panel kapacitása a fizikai mérete alapján eltér a másikétól. Általánosságban elmondható, hogy azonos fizikai alapterület mellett a hagyományos kristályos panelek nagyobb teljesítményt adnak le, mint az azonos méretű vékonyréteg-panelek.

Napelem típusok költség szerint

  • A monokristályos panelek (vagy modulok, ahogyan technikailag ismertek) magas árcédulát viselnek, mivel energiaigényes és nem hatékony a gyártási folyamat, és minden egyes szilíciumkristály csak 50%-os hozamot biztosít
  • A polikristályos modulok olcsóbbak, mivel a monokristályos gyártásból visszamaradt kristálydarabokat használják fel, ami egyszerűbb gyártási folyamatot és alacsonyabb gyártási költségeket eredményez
  • A vékonyrétegű napelemek közül a CIGS a legdrágább, ezt követi a CdTe és az amorf szilícium. Az alacsonyabb beszerzési költség mellett a vékonyrétegű modulok könnyebben telepíthetők, köszönhetően a kisebb súlyuknak és rugalmasságuknak, ami csökkenti a munkaerőköltséget.

A lakossági rendszerek összköltsége az elmúlt évtizedben több mint 65%-kal csökkent.

További információért keresse kollégáinkat!

Melyik napelem típust érdemes használni, melyiket válasszam?

Monokristályos Polikristályos Vékonyrétegű PERC
Initial Cost highest high middle Highest to lowest: CIGS / CdTe / a-Si / CIGS: 13-15%
Efficiency highest (5% more than monocrystalline) 20% and up 15-17% CdTe: 9-11% / a-Si: 6-8%
Appearance Black with rounded edges Black with rounded edges Blue with square edges Depends on the thin-film variant
Advantages • Requires least space
• Most efficient
• Highest power capacity
Less expensive alternative to PERC panels without the passivating layer Middle option in terms of cost, efficiency and power capacity • Lowest cost
• Easier to install
Disadvantages • Most expensive initially
• Some earlier panels suffered from light and elevated temperature induced degradation
• High initial cost
• Low yield in the manufacturing process
• Low heat tolerance, not suitable in hot environments • Shorter lifespan than crystalline panels requires more space
• Least efficient

Mivel a kristályos és a vékonyrétegű panelek is rendelkeznek előnyökkel és hátrányokkal, a napelem kiválasztása végső soron az Ön konkrét ingatlanától és az Ön pénzügyi keretétől függ.

A választás során az alábbi szempontokat kell figyelembe vennünk.

Korlátozott hely, kis tetőfelület

A sűrűn lakott, korlátozott helyen élőknek a nagy hatékonyságú monokristályos modulokat kell választaniuk, hogy a lehető legjobban kihasználják a fizikai helyet és maximalizálják a közüzemi megtakarításokat. Ha a költségvetés lehetővé teszi, a PERC panelek választása hosszú távon még inkább csökkentheti az energiatermelési költségeket.

Nagy ingatlanok, nagy tetőfelület

A kellően nagy ingatlannal rendelkezők megtakaríthatják az előzetes költségeket a polikristályos napelemek használatával, ahol a nagyobb panel alapterület ellensúlyozhatja az alacsonyabb panelhatékonyságot. A nagyobb alapterület azonban többletmunkaköltséget is jelenthet, így nem feltétlenül olcsóbb, ha nagyobb mennyiségű, olcsóbb panelt szerez be. Bár a kezdeti költségek alacsonyak lehetnek, ezt hosszú távon a csökkent hatékonyság és a magasabb üzemeltetési költségek ellensúlyozhatják.

Ami a vékonyrétegű napelemeket illeti, ezek leginkább olyan helyekre alkalmasak, ahol a kristályos szilícium nehéz és munkaigényes telepítése nem kivitelezhető. Ilyen helyszínek lehetnek a szűk helyekkel vagy vékony tetővel rendelkező kereskedelmi épületek; a kompakt helyiségek, például a szabadidős járművek és a vízi járművek; valamint azok a területek, amelyek merev panelezés helyett rugalmas telepítést igényelnek.

Ne feledje, hogy a napelemeket hosszú távú telepítésre tervezték,
ami akár 25 év is lehet. Tehát bármilyen típust is választ, mindenképpen kérje szakembereink segítségét, hogy megbizonyosodjon arról,
mi a legjobb megoldás az Ön igényeinek!@@ mi a legjobb megoldás az Ön igényeinek!